Dünya:
Malezya uçağı düşmemiş, kaçırılmış!
Bir hafta önce kuleyle irtibatı kesilen ve hâlâ bulunamayan Malezya seyahat uçağıyla alakalı terör şüphesi bir defa henüz gündeme geldi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e uçmak için 227 yolcusu ve 12 mürettebatıyla yola çıktıktan sonra, geçen cumartesinin ilk saatlerinde irtibat kesilen Malezya Havayolları'na ait uçakla alakalı kaçırıldığı yönündeki iddia resmi ağızdan doğrulandı.

Bir Gün Önce, soruşturmaya dahil olan bir hükümet yetkilisi, Boeing 777 tipi uçakla alakalı soruştumada, uçağın kaçırıldığı yönünde akıbete varıldığını, uçuş tecrübesi olan bir veyahut henüz fazla kişinin iletişim cihazlarını kapayarak irtibatı kestiğini ve uçağın rotasını değiştirdiğini söyledi. Aynı yetkili, "Uçağın sonucunu, nereye götürüldüğünü hâlâ bilmiyoruz" dedi.

KAYBOLDUKTAN SONRA YEDİ ST UÇMUŞ
Basın toplantıs düzenleyen Malezya Başbakanı Necip Rezak, uçağın iletişim sisteminin kapatılıp, şuurlu olarak rotasının değiştirildiğini doğruladı ve "Kaçırıldı yönündeki haberlere rağmen biz diğer olasılıkları da göz önünde bulunduruyoruz" dedi. Uçağın ortadan kaybolduktan sonra yedi saate yakın uçtuğunun tahmin edildiğini altını çizen Rezak, "Büyük bir doğruluk payıyla, uçağın iletişim sistemlerinden birinin; ACARS'ın (havada iletişim ve vaziyet bildirici sistem) Malezya'nın doğu kıyılarına varmadan derhal önce devre dışı bırakıldığını söyleyebiliyoruz" dedi.

ACARS, uçaktaki bilgisayarların yerdeki bilgisayarlarla iletişim kurmasını sağlıyor ve uçağın sistemlerinin vaziyeti ile alakalı bilgi veriyor. Silahlı Güce ait bir radara göre, uçak henüz sonra dönüp Malezya üzerinde uçmaya başladı, ardından kuzey-batıya yöneldi. Bir uydu, tam yerini tespit edemese de son radar temasından sonra uçaktan yedi saat müddetle sinyal aldı.

KAZAKİSTAN'A KADAR GİTMİŞ...
Uçağın bu kadar süre uçmuş olması kuzeye doğru gittiyse Kazakistan'a kadar veya Hint Okyanusu'nun güneyine kadar erişmiş olabileceği anlamına geliyor. Şimdiye kadar Güney Çin Denizi'ne yoğunlaşan aramaların yeni adresi bu nedenle Hint Okyanusu oldu. Uzmanlar, yedi saatlik uçuş müddetince uçağın yakıtının bitmiş olabileceğine dikkat çekti.

18 bin saati aşkın uçuş tecrübesi olan 53 yaşındaki kaptan Zaharie Ahmet Şah'ın Kuala Lumpur'un dışındaki evinde arama yapıldı.

HİNT OKYANOSUNDA ARANIYOR
Güney Çin Denizi ve Malakka Boğazı'nda 12 ülkeden 43 gemi ve 40 uçak arama çalışmalarını bir haftadır sürdürüyor. Güney Çin Denizi'ndeki çalışmaları bittiren ekipler artık uçağı Hint Okyanusu'nda arayacak. MH370 sefer sayılı uçakta yakınları olanlar ve onların acılarını paylaşanlar Kuala Lumpur'daki havalimanındaki bir duvara iyi dileklerini, duygularını yazıyor

Haberin yayınlandığı tarih/zaman: 2014-3-16 13:3:41
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ABD'nin El Kaide hava saldırında 4 militan...
ABD'nin insansız araçlar ile El Kaide'ye düzenlemiş olduğu hava saldırısında 4 militanın öldüğü bildirildi....

Haberi Oku