Eğitim:
AÖL sınavları ne zaman olacak 2014 Açıköğretim sınav tarihleri
 AÖL 2014 II Dönem ders seçme işlemi için son günler! AÖL 2. Dönem sınav tarihleri belli oldu. AÖL 2014 II Dönem ders seçme işlemi son gün 28 Mart Cuma son gün! AÖL (MAÖL) öğrenci girişi...AÖL kayıt yenileme işlemleri sona erdi. Şimdi sıra  AÖL Açıköğretim Lisesi ders seçme işlemi...

AÖL 2014 II Dönem ders seçme işlemi son gün 28 Mart Cuma son gün! AÖL (MAÖL) öğrenci girişi...AÖL kayıt yenileme işlemleri sona erdi. Şimdi sıra  AÖL Açıköğretim Lisesi ders seçme işlemi...

AÖL kayıt yenileme işlemleri sona erdi. Şimdi sıra  AÖL Açıköğretim Lisesi ders seçme işlemi yapmaya AÖL öğrenci girişi...

 AÖL Kayıt yenileme işlemi yaptırdıktan (2013/2 faal olduktan) sonra kesinlikle 28 Mart 2014 tarihi mesai bitimine kadar derslerinizi seçiniz, aktüellenmesi gerekiyorsa iletişim bilgileri (adres-tel vb ) ile sınav merkezinizi güncelleyiniz. 28 Mart 2014 tarihinden itibaren derslerinizde ve sınav merkezinde değişiklik yapamazsınız.


 AÖL DERS SEÇME İŞLEMİ
 
Öğrencilerin ders seçebilmesi ve imtihanlara girebilmesi için her dönem alakalı bankalara kayıt  ücretini yatırdıktan sonra dekontuyla beraber, görevlendirilen okul müdürlükleri ya da Halk Eğitim  Merkezine gidip, dekontu işletmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra, öğrenci o döneme ait  almak istediği dersleri seçebilir, imtihanlara girebilir, şayet isterse sahasını değiştirebilir.
 
Bu işlemlerin yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.
 
Şekil 1 : Açık Öğretim Lisesi Web Sitesi
    
2. Güvenlik kodu meydanına resimde görülen  sayıyı, öğrenci numarası meydanına öğrenci numaranızı, şifre  meydanına şifrenizi giriniz ve Giriş butonuna basınız. Şayet şifrenizi unuttuysanız ya da bilmiyorsanız, Açık  Öğretim Lisesi İrtibat Ofisi olarak görevlendirilmiş okul müdürlükleri ya da herhangi bir Halk Eğitim  Merkezine müracaat ederek öğrenebilirsiz. (Şekil 2)
                                 
 
3. Sisteme girdikten sonra DERS SEÇME VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ menüsü altındaki Ders  Seçme İşlemi seçeneğine tıklayınız. (Şekil
                                                                            
4. Şekil 3'te görüldüğü gibi, "Bu Dönem Imtihanına Girebileceğiniz Dersler" başlığı altında  bulunan listede seçim yapabileceğiniz dersler yer alır. Bu listenin sol tarafında bulunan mavi butona  basıldığında, seçilen dersin "Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler" başlığı altında listelendiği görülür.  Böylece bir ders seçimi tamamlanmış olur. 30 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam  edilir. Diyelim ki, imtihana girmek istediğiniz bir dersi seçtiniz ve http://www.medya365.com/Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler" başlığı  altında yer aldı, ancak sonradan vazgeçtiniz ve bu dersi silmek istiyorsunuz. Bu işlem için, silmek  istediğiniz dersin sol yanındaki kırmızı butona basmanız yeterlidir.
 
Ders seçerken aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.
 
a. 30 krediden fazla ders seçmeniz olası değildir.
 
b. Ders seçme işlemi yaparken ilk olarak müşterek dersleri, sonra alan derslerini, en son da  seçmeli dersleri seçmeniz önerilir.
      
Sınava Girmek İstediğiniz Yeri (Sınav Bölgesi) Değiştirme İşlemi
 
1.  BİLGİ DÜZENLEME menüsü altındaki Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi seçeneğine tıklayınız.
 
2. Ş ekil 4'te görüldüğü gibi, Sınav Bölgesi meydanından imtihana girmek istediğiniz yeri seçiniz.
 
3.  Kaydet butonuna basınız.
                                                                    
Adres, Telefon, Gsm vb. Değiştirme İşlemi
 
Eğer adres, telefon, gsm ve e?posta bilgilerinizde değişiklik varsa bu sahaları güncelleyiniz. Bu bilgilerin  güncel olması size ulaşabilmemiz açısından önem arzetmektedir. Bu işlem için aşağıdaki maddeleri  uygulayınız.
 
1.   BİLGİ DÜZENLEME menüsü altındaki Adres Bilgileri seçeneğine tıklayınız.
 
2.   Şekil 5'te görülen alanladan, değişenleri (telefon, adres,gsm vb..) güncelleyiniz.
 
3.   Kaydet butonuna basınız.
                                                  
Şekil 5 Öğrenci Genel Bilgileri Değiştirme Ekranı
    
Alan Değiştirme İşlemi
 
1.   BİLGİ DÜZENLEME menüsü altındaki Alan Bölüm Değiştirme seçeneğini işaretleyiniz.
 
2.   Geçmek istediğiniz alanı seçiniz.
 
3.   Kaydet butonuna basınız.
 
Not: Alanı "Alan yok" seçili olanlar alan değişikliği yapamazlar


Öncelikle eğitim herkes için 4 yıllıktır. 2005 itibariyle liselerin 4 yıla çıkarılmasıyla önce örgün liselerde, 2008-2009 itibariyle de Açık Öğretim Lisesi'nde eğitim tamamen 4 yıla çıkarılmıştır. Dolayısıyla eskiden Açık Lise'de veya örgün okullarda 3 yıllık okuyan bir öğrenci Açık Lise'de 4 yıllık sisteme tabi olacaktır.

AÖL (MAOL) sınav sonuçları için tıklayınız

Açık Öğretim Lisesi 2009-2010 eğitim yılına kadar normal liseler gibi 4 senede bitirilebilirken, bakanlığın o dönem çıkardığı bir yönetmelikle Ocak ve Mayıs imtihanına ek olarak 3. bir sınav yapılmaya başlanmış ve Temmuz ayında yapılan bu sınavlarla beraber, yeni başlayan bir öğrenciye liseyi 2.5 yılda bitirebilme şansı doğmuştur.

04-05 Ocak 2014 Açık Öğretim Lisesi I. Dönem Sınav soru ve cevapları

Açık Öğretim Lisesi'nde (AÖL) yılda 3 sınav yapılıyor ve bu sınavlar sırasıyla, Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında yapılıyor. (Yalnız 3. dönem yani Temmuz imtihanına bakanlığın kararıyla sadece 17 yaş ve üstü öğrenciler katılabiliyor)

Liselerde eğitim öğretim 2 tür yapılır. Ders geçmeli olan ''sınıflı'' sistem ve belli bir toplam krediye ulaşılması gereken ve dönemlik okunan ''kredili'' sistem. Açık Öğretim Lisesi, ikinci yazdığıma yani kredili sisteme tabi olduğu için, sınıf kavramı yoktur. Dönem olarak okunur. Dolayısıyla, ''ben kaçıncı sınıfım'' olayı yoktur. Örneğin ''ben lise 2 okuyorum değil'', ''ben 5. dönemtabir'' demek daha doğrudur...

Açık Öğretim Lisesi'nde müfredat yani ders programı olarak örgün liselerle aynı derslerin döneme yayılmış hali vardır. Örneğin örgün bir lisede lise 1 Matematik dersi AÖL'de, Matematik 1 ve Matematik 2 olarak ''2'' döneme ayrılır. Yani örgün liselerdeki sınıfların Açık Lise'deki karşılıkları şöyledir;

Lise 1: AÖL: 1. ve 2. dönem
Lise 2: AÖL: 3. ve 4. dönem
Lise 3: AÖL: 5 ve 6. dönem
Lise 4: AÖL: 7. ve 8. dönem

2010-2011 eğitim öğretim döneminden itibaren MEB liselerde ''alan'' uygulamasını kaldırdı. Dolayısıyla AÖL'de de alanlar kalkmış oldu. Ancak şuan yeni öğrenciler için bu durum ve kademeli olarak tüm öğrenciler alansız okuyacak ve ''Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik'' gibi alanlar tarihe karışacak.

Yalnız şuan sadece ''İlkokul diplomasıyla ilk defa Açık Lise'ye kaydolanlar ile örgün bir lisede lise 1'den tasdikname alıp AÖL'ye kaydolanlar alansız okuyacak''. Bunlar dışında diyelim yıllar önce lise 2'de alanlı olarak okuyan bir öğrenci için alan uygulaması devam edecek.

Şuan yeni kayıtların tümünde sistemde ''alansız'' yazar. Ancak yukarıda yazdığım şartlara göre alanlı okuması gerekenler önümüzdeki günlerde alan seçecekken. Şartları alansız olarak okumaya müsait kişiler mezun oluncaya kadar ''alansız'' ibaresi ile okuyacak..

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav neticelerinin internette yayınlanması 13 Şubat 2014'te açıklanacak.
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri ise 03-14 Şubat 2014'te yapılacak

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav neticelerinin internette yayınlanması.

03 Şubat 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri:

03-14 Şubat 2014

Kaydı alınan talebelerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi.

16 Şubat 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri: 03-14 Şubat 2014 İrtibat bürolarınca yeni kayıtları alınarak veri girişi yapılan talebelerin veri girişlerinin, sistem üzerinden AÖL tarafından kontrolünün inşa edilerek gerekli düzelmelerin yaptırılması/yapılması.

20 Şubat 2014

II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 31 Mart 2014

II. DÖNEM SONU SINAVLARI

5-6 Nisan 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınav neticelerinin internette yayınlanması: 25 Mayıs 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri:

26 Mayıs-06 Haziran 2014

III. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması:

07 Temmuz 2014

III. DÖNEM SONU SINAVLARI

12-13 Temmuz 2014

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınav neticelerinin internette yayınlanması.

18 Ağustos 2014

12-13 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (11 Temmuz 1997 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya faal talebelerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

2014 yılı Açıköğretim lisesi 1. sınav tarihleri ne vakit olacak?

Sınavlara az bir süre kaldı.. Öğrenciler hazırlıklarını sürdürüyor. MEB Ortaöğretim sınavlarından olan SBS yeni adı ile TEOG sınavının tarihleri değiştiği için, Açıköğretim Lisesi AÖL sınav tarihleri de değişti. AÖL sınavı ne zaman? AÖL sınav tarihleri değişti mi? İşte AÖL 1.dönem sınav tarihleri...

2014 AÖL sınav tarihleri. MEB ortaöğretim geçiş sınavı olan ve ismi değişen SBS yeni isme TEOG olan sınavın tarihi değiştiği için Açık Öğretim Lisesi sınav tarihleri de değişti. AOL 2013-2014 sınav tarihlerinde değişiklik oldu yeni tarihleri 1.dönem sınavı 4-5 Ocak 2014 tarihinde, 2.dönem imtihanları 31 Mayıs-1 Haziran 2014 tarihlerinde 3.dönem imtihanları ise 23-24 Ağustos 2014 tarihleri olarak değiştirildi.

2014 (AÖL) Açıköğretim Lisesi 1. Dönem sınavı 4 Ocak ve 5 Ocak tarihinde yapılmıştı. SBS'nin yerine getirilen Yeni (teog) Temel Eğitimden Ortaeğitime geçiş sınavı nedeniyle AÖL sınav tarihlerinde değişikliğe gidilmişti.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

Açık Öğretim Lisesi Alanlı Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik alanında devam edenler.)

Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle kesinlikle başarılması, Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç), Alan derslerinin tamamından en az bir defa imtihana girilmiş olunması, Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem imtihana girmiş olması,

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları

(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)
Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle kesinlikle başarılması, Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem imtihana gitmiş olması,

AÖL 2014 Sınav sonuçları.2014 AÖL Sınav  sonuçları ne vakit açıklanacak. AÖL 2014 Sınav ocak sınav sonuçları.2014 AÖL Sınav 04-05 Ocak sınav sonuçları.1.dönem aöl sınav neticelerini buradan öğrenebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?

Yeni Kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi resmi internet sitesinde yayınlanan iş takviminde belirtilen tarihler arasında başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlarımız,  Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt yaptırabilirler.

Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılmaktadır. Yeni kayıt için aşağıda sıralanan evrakları tamamlayanlar ilan edilen Yeni Kayıt tarihleri arasında bölgelerinde bulunan en yakın bağlantı bürosuna müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Yeni Kayıt işlemleri için aşağıda sıralanan 3 adımı takip ediniz.

1. Adım : Bankaya Yeni Kayıt Ücretini Ödeyiniz.

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci adayı her yıl belirlenen yeni kayıt katılım bedelini ödemek zorundadır. 2013 yılında bir dönem için Yeni Kayıt katılım bedeli 25 TL.'dir. Bu bedelin;

20 TL.'sini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının (Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir) herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, ödeyiniz ve dekontunu muhafaza ediniz.

5 TL.'sini ise kayıt yaptıracağınız  Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin dekontu ya da makbuzu karşılığında ödeyiniz.

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt için başvuran öğrenci adaylarının, katılım bedelini ödediğine dair bilgileri sistem üzerinden görebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da yanlış ödeyenlerin  kayıtları, sistem tarafından engellendiğinden yapılamamaktadır.

2. Adım : Yeni Kayıt işlemleri İçin İrtibat Bürosuna gidiniz.

Yeni Kayıt ücretini yatırdığınıza dair dekont ve "Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar" başlığı altında yer alan durumunuza uygun maddede belirtilen belgeler ile beraber bulunduğunuz yerdeki bağlantı bürosuna gidiniz. Açık Öğretim Lisesi  Yeni Kayıt iş ve işlemlerini yapmak üzere görevlendirilen İrtibat Büroları listesi için buraya tıklayınız.

Bu aşamada nüfus kayıt bilgileriniz, adresiniz, resminiz, getirdiğiniz belgelere(tasdikname, diploma, denklik belgesi vb.) ait bilgiler Açık Öğretim Lisesi Bilgi sistemine kaydedilir, öğrenci numaranız ve geçici şifreniz  oluşturulur. İrtibat Ofisi, sisteme kaydedilen bilgilerin bir nüshasını da tarafınıza verir.

Kayıt işlemi gerçekleştirilen öğrenci "Ön Kayıt" durumundadır. İrtibat büroları öğrenciye ait not girişleri (tasdikname ile gelenlerin), resim aktarımı ve kredilendirme vs. gibi diğer bilgileri sisteme kaydederler. Bilgi girişleri tamamlanıp girişler kontrol edildikten sonra  "Ön Kayıt" durumundaki öğrenci "Aktif " duruma getirilir. Talebelerimiz Açık Öğretim Lisesi Bilgi Sistemine, öğrenci numarası ve geçici şifresi ile girip "Aktif" konuma gelip gelmediklerini kontrol etmelidirler. Çünkü ders seçimi yapabilmek için öğrencilik durumu, alakalı dönem için "Aktif" olmalıdır.
3. Adım : Derslerinizi Seçiniz.

AÖL 2014 2. Dönem Kayıt Yenileme 07 Mart'a kadar uzatıldı AÖL 2014 II. Dönem kayıt yenileme öğrenci girişi haberini okudunuz.

Haberin yayınlandığı tarih/zaman: 2014-3-20 4:55:50
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
suat 2 hafta önce

Gelecek sınav tarihi ne zaman acaba

Misafir Avatar
haham 3 ay önce

Anonim

Misafir Avatar
KOMANDOO @melek 6 ay önce

ikinci dönem sınavı 31 masıyıs 1 hazıran da

Misafir Avatar
zamira 6 ay önce

ek sinav hangi tarihte olacak???

Misafir Avatar
füsun 6 ay önce

ikinci dönem sınavı 31 masıyıs 1 hazıran da

Misafir Avatar
mehmet 8 ay önce

a.ö.l sayfasinda farkli tarih var hangisi ?

Misafir Avatar
melek 8 ay önce

acaba sınav tarihi ne zaman arkadaslar

2014-KPSS önlisans puanları ile memur alımı...
KPSS önlisans puanları ÖSYM tarafından gerçekleştirilen açıklama ile birlikte kamuoyuna lanse edilirken,...

Haberi Oku