Eğitim:
Koruma Memuru Alımı ile İlgili Son Durum
Koruma Memuru Alımı ile İlgili Son Durum! Koruma Memuru alımlarında bakanlığın yürüttüğü çalışma sürüyor. Özellikle işsiz gençlerin merak ettiği memurluklardan birisi olan koruma memurluğu hakkında açıklama yapılması bekleniyor. Koruma Memuru Alımı ile İlgili Son Durum!

İşsiz gençler, koruma memurluğu hakkında birçok soru soruyor, özellikle alımların ne zaman başlayacağı merak konusu haline gelmiş durumda. Devlet ise, son günlerde meydana gelen olaylardan dolayı "koruma memuru" çalışmalarına henüz başlayamadı.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, ilk etapta 10 bin koruma memurunu alacaklarını belirtti.

Özel güvenliğin yerine getirilecek koruma memurluğu için lise mezunu ya da 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu olanlar başvuru yapabilecek. Başvurudaki üst yaş sınırı, 28 olarak belirlendi.Koruma memurları, 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak. Eğitimin ardından göreve başlayacak memurlar, düzenlenen gösterilere polisler gibi müdahale edebilecek.

Koruma memurlarının giyeceği üniforma polisten farklı olacak.Ülke genelindeki üniversitelerde yaklaşık 40 bin özel güvenlik çalışıyor.

Bakan Muammer Güler, polisin kendi karakolunu bile koruma memurlarının koruyacağını söyledi.Güler, bir tür “resmi-özel” statüde çalışacak koruma memurlarının belli saatlerde görev yapacağını dile getirdi.

Statlardaki özel güvenliliğin yetersiz olduğunu ifade eden Bakan Güler, konuyla ilgili bazı istatistikler de verdi.Statlarda e bilet uygulamasına geçileceğini belirten İçişleri Bakanı, girişlerde göz taramasının yapılabileceğini de kaydetti.

51 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhalı saldırılarıyla ilgili 3 asıl failin arandığını vurgulayan İçişleri Bakanı Güler, aramalarda kırmızı bültenden de yararlanıldığını ifade etti.

Güler, “MİT ile Emniyet arasında koordinasyonsuzluk var mı?” sorusuna ise “Bu süreçte bir saptama yok” diye karşılık verdi.

10 Bin Koruma Memuru Alımı Ne Zaman

Koruma memurları alımı ne zaman yapılacak sorusunu da yanıtlayan Bakan Güler, alımların yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. Ancak bu alımlar açıklamaya göre Eylül ayından sonraya kalacak. İlk etapta 10 Bin koruma memur alınacak. Daha sonra 20 bin alım daha yapılacak.

Koruma Memurlarının Maaşı 2 Bin TL Olacak

İlk etapta 10 bin sonra 20 bin koruma memuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.

Koruma Memurları ile Polis Arasında Fark Olacak mı ?

Evet koruma memuru ile polis arasında yetkiler açısından farklılıklar olacak ancak koruma memurları da polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Polisler olay yerine gelene kadar yetkiler koruma memurlarında olacak.

Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın bir seviyede olacak.

Koruma Memurluğuna Başvuru Şartları

En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26'dan 28'e yükseltildi. Özel yetenek sınavında başarılı olan koruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.

Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı"ndan atanacak koruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5'i geçemeyecek. Koruma memurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
zehir zemberek ama gerçek 11 ay önce

28yasina kadar bi balta sap olamadin 28den sonra olbilcenimi saniyon:-)

Misafir Avatar
mehmet 12 ay önce

ya bu güvenlik sertifikası şart mı

Misafir Avatar
ugur sarginer 13 ay önce

Yas sinirinin 28 olmasina isyan ediyorum bunun yas siniri en az 35 olmalidir.30yas ustundeki arkadaslar sizlerde sessiz durmayin bu duruma

Misafir Avatar
erkan karacan 1 yıl önce

kesinlikle türkiyede işsizlik alr safhada ki yaş sınırlaması 28 den 30 a yükselmesi çok iyi olacağını düşünüyorum.

Misafir Avatar
selim emre 1 yıl önce

basvuru tarihi ne zaman bilgi alabilirmyiz admi,n..

Misafir Avatar
besyo 1 yıl önce

lisans mezunları da başvurabiliyor mu ?

Misafir Avatar
reşat kalpazan 1 yıl önce

28 den de 30 a yükselsin bunalımdayız

ÖSYM'den 21 Gün sonra DGS tercih açıklaması...
ÖSYM'den 21 Gün sonra DGS açıklaması geldi. DGS Tercihleri başladı. DGS Tercihleri sadece 3 güne sığdıran...

Haberi Oku