Ekonomi:
Balık Fiyatları Rekora Gidiyor! Hamsinin Kilosu Ne Kadar Oldu?
Karadeniz'de avlanan hamsi miktarı son zamanlarda azalınca hamsinin fiyatı da yükseldi. Rize ve çevre illerde hamsinin kilosu ortalama 10, palamut 15, çinekop 25, torik 35, istavrit 5, mezgit 20 liradan satışa sunuluyor.

Rize Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mesut Rakıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz'de Türk karasularında hamsi geçişinin sona erdiğini belirterek, "Fakirin tükettiği en uygun balık hamsiydi o da yok. Fiyatlar balık olmadığı sürece artacaktır" dedi.

Kıyılarının doldurulmasıyla balıkçılık ve balık yuvalarının yok edildiğini öne süren Rakıcı, son günlerde Karadeniz'de sadece hamsi ve istavrit kaldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Daha önce tüm kıyı şeridindeki belediyelerin katı atıklarını denize boşalttığını söylemiştik. Hiçbir arıtma yapmadan denizlerimizi zehirliyoruz. Karadeniz'in belli bir kısmından sonrası bataklık halinde. Kıyıları doldurmakla balıkçılarımızı ve balık yuvalarımızı yok ettik. Bu sebeplerden dolayı denizde balık yok. Doğu Karadeniz kıyılarında önceden 60-70 çeşit balık türü vardı. Şimdi ise hamsi, palamut, istavrit ve biraz da sargan var. Balıkçılık artık öldü. Hamsinin belli bir göç yolu var. Kıyılarımızda hamsi geçişi sona erdi. Fakirin tükettiği en uygun balık hamsiydi o da yok. Fiyatlar balık olmadığı sürece artacaktır."

Rize Balıkçı Hali Başkanı Kenan Yavuz ise hamsi fiyatlarında yaşanan artışın en büyük nedenlerinden birinin hamsinin göç etmesi olduğunu belirti. Hamsi sürülerinin Gürcistan kıyılarında olduğunu ifade eden Yavuz, "Balıkçılarımız da orada avlanmaya çalışıyor. Balık azlığı hep böyle sürmeyecek. Havaların biraz daha ısınmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Etiketler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kredi çekenler dikkat! Cezasız vazgeçebilirsiniz
TÜDER kredi sözleşmesi imzalayan tüketicilerin 14 gün zarfında ceza bedeliyle karşılaşmadan sözleşmeden...

Haberi Oku