Ekonomi:
Genel Sağlık Sigortası GSS ve Bağkur borcu olanlara müjdeli haber! Torba Yasası - GSS ve Bağkur borçlarına af geldi mi? 3 Nisan 2014

Genel Sağlık Sigortası GSS ve Bağkur borcu olanlara müjdeli haber! Torba Yasası - GSS ve Bağkur borçlarına af geldi mi? 3 Nisan 2014 haberleri...

Son 3 aydır seçimlere kilitlenen, 17 Aralık operasyonu ile mücadele eden Türkiye, yeni bir solukla ekonomi gündemindeki sorunların çözümüne odaklandı.


Takvim gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre; Kamu çalışanlarına, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlularına, taşeron işçilere de müjdeler gelecek.

Atılacak adımlardan bazıları şöyle;

2 MİLYON İSTİHDAM;

3 yılda 2 milyon kişiye istihdam sözü kapsamında iş gücüne katılım artırılacak. Öncelik, uzun süreli işsizlere, kadınlara, gençlere ve engellilere verilecek.

DİSİPLİN AFFI VE DERECE;

Memura disiplin affının yer aldığı taslak Başbakanlık'a gitti. Ayrıca 2005'ten sonra işe başlayanlara 1 derece verilmesi karara bağlanacak.

BORÇLARA AF MÜJDESİ;

Bağ-Kur ve GSS borçlularına af gelecek. Borçlarını ödemediği için sağlık hizmetinden yararlanamayan 4.5 milyon kişinin sağlık aktivasyonu açılacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3- 4 aylık süre içinde gelir testine girebilecek. Teste girdiği halde borcunu ödemeyenlerin faiz borcu silinecek. Bağ-Kur borçlusuna da düzenleme yapılacak.

İŞ YASASI'NDA İNCE AYAR;

İş Yasası, yarı zamanlı ve uzaktan çalışmaya olanak tanıyacak şekilde düzenlenecek. Böylece memurlar da part-time çalışabilecek. Bebeği olan kadına evden çalışma, yarı zamanlı çalışma imkanı sunulacak.

DAHA FAZLA İŞSİZLİK MAAŞI;

İşsizlik maaşının yatan prime göre belirlenmesi öngörülüyor. İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için yaş grubuna göre (bin 500 liraya kadar) artırılırken, nitelikli gençlere daha fazla ödenek ayrılacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Piyasalarda gün sonu (29 Ağustos 2014)
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, haftayı dünkü kapanışa göre 524,77 puan ve yüzde 0,65 düşüşle...

Haberi Oku