Güncel:
Mert Aydın'ın katili suçunu itiraf etti

Kars'ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'nın katil zanlısı yakalandı. Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının 23 yaşındaki Abdullah Bal olduğunu söyledi. Katil zanlısı kentteki hassasiyet nedeniyle il dışına gönderildi, gözaltına alınarak cezaevine konuldu. Günlerdir Kars'ta Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, olaya reaksiyon göstermek için eylem yapmıştı.

Suçunu itiraf eden şahıs çıkarıldığı mahkemece gözaltına alınarak cezaevine gönderildi.

Zanlı ile ilgili izah yapan Vali Eyüp Tepe şunları söyledi:

FAİL 23 YAŞINDA

Fail Kars nüfusuna kayıtlı, 1991 doğumlu Abdullah Bal Oto galerisi var. 23 yaşında. Hırsızlık ve kız kaçırmadan sabıkası var. Mert Aydın'nın kaçırıldığı gün 14.10 ile 16.30 arasında cinayeti işlediği değerlendiriliyor.

İL DIŞINA GÖNDERİLDİ

Akşam 20.00 sularında yakaladık. Bir süreç var. Sorgu süreci, adli süreç, gözaltına alınma ve sevk süreci var. Gece 03.00'e kadar sürdü. Faili hassasiyet nedeniyle il dışına (Erzurum'a) gönderdik.

HER BİR KAMERA İNCELENMESİNE 25-30 ST AYRILDI

Başlangıç bakımından elimizde çok kuvvetli veriler yoktu. Az veriye rağmen ilimizdeki 25 MOBESE kamerası ve 20 işyeri kamerası teker teker 25-30 saat her birine vakit harcanarak incelendikten sonra neticeye ulaşıldı.

FAİL, ÇOCUĞUN BABASINI TANIYOR

Mert Aydın'nın babasıyla fail tanışıyorlar. Aralarında alışveriş de var. Akrabalıkları yok.

'2 ST 40 DAKİKADA OLAY BİTİYOR'

Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, 9 yaşındaki Mert Aydın'nın katil zanlısının yakalanmasına ilişkin, "Digor pazarında karşılaşıyorlar. Mert Aydın evine bırakılmasını istiyor. Çocuğu aldıktan sonra vakanın olduğu yere götürüyor. 2 saat 40 dakikada olay sona eriyor. Şüpheli sonra Erzurum'a kaçıyor" dedi.

'ARTIK HUZUR İÇİNDE UYUYACAK'

Küçük çocuğun yakınlarından Burhan Aydın duygularını şu cümlelerle ifade etti:

"Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Bundan sonra artık huzur içinde uyuyacak. Ben hep demiştim Mert, huzur içinde yatmadığı müddetçe bende dahil olmak üzere hiç kimsede huzur bırakmayacağım dedim. Emniyet mensuplarımızın yoğun çabaları ve yoğun çalışmaları sonucu akıbete vardık. İnsanlığın yüzkarası yakalanmıştır ve Erzurum'a gönderilmiştir. Çok mutluyum. Buradan bütün Kars'a, bütün Karslıya, bize dayanak veren bütün Türkiye'ye, 76 milyona teşekkür ediyorum. Mert'in adına hepsine teşekkür ediyorum. Türkiye'ye ben 'Mert'in amcaları, teyzeleri' diyorum. Sizin de, hepimizin de gözü aydın olsun. Neticede alnımızın akıyla bu vakanın içinden çıktık. Başımız dik, alnımızın lekesini sildik. Artık Mert de huzurlu, Türkiye de huzurlu. Artık herkes çoluk çocuğunu rahatlıkla okula gönderebilir. Şu An Için böyle artık herkes rahat olsun. Mutluyuz, huzurluyuz."

'YAKALANDIĞINI TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİK'
Mert Aydın'ın büyükbabası Alihan Aydın zanlının yakalanmasına sevindiklerini belirterek, yakalandı haberini televizyondan geçen alt yazıdan öğrendiklerini söyledi.

Zanlının yakalanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Alihan Aydın "Başbakanımızdan Cenabı Allah razı olsun. Ona minnettarım. Onun ayağının altında öleyim. Allah onu başımızdan noksan etmesin" diye konuştu.

Kars esnafı da katilin yakalanmasını sevinçle karşıladı. Yurttaşlar, yürek yakan bu vakanın ardından katilin yakalanmasının herkesi sevindirdiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

POLİS İHBARDAN İHBARA KOŞTU
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığından bu konularda tecrübeli 5 kişilik bir ekibin Kars'a gelerek çalışmalara başladığını bir gün önce izah eden Vali Eyüp Tepe, çocuğun tırnağından, kan ve dokularından alınan örneklerin Adli Tıp'a gönderildiğini, kentteki Mobese kayıtlarını yine Ankara'dan gelen 2 uzmanın diğer görevlilerle beraber incelediğini bildirmişti. Polisin delilden suçluya ulaşma yöntemini uyguladığını ifade eden Vali Eyüp Tepe, 3 günden beri sokaklarda reaksiyon eylemi veren vatandaşları sağduyulu olmaya davet etmişti.


* Haberin yayınlandığı tarih/zaman: 2014-4-12 19:20:25
Etiketler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ders Çalışmaya Giden 12 Yaşındaki Çocuk...
Kandıra ilçesi Kurtyeri köyü Petrol Mahallesi’nde oturan 12 yaşındaki Cem Bayır, akşam saatlerinde ders...

Haberi Oku