Güncel:
YÖK Pedagojik Formasyon başvuruları için ilk açıklamayı yaptı başvurular ALES'ten sonra mı
YÖK'ten nihayet Pedagojik Formasyon başvurularıyle ilgili ilk açıklaması yaptı. YÖK kaç bin kişi Formasyon alacağını ve başvuruları 2013 ALES'den sonra yapılacağını belirtti.

Bu haberden sonra 2013 Formasyon başvuruları için ilk açıklama yapılmış oldu. YÖK'ün internet sitesinden şu açıklama yapıldı. 

Yükseköğretim Kurulu'nca geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerimizde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede,  2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede,  "Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur" şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES'e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır.  Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.  

Kamuoyuna duyurulur.
Yükseköğretim Kurulu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
meltem 13 ay önce

ales nerden çıktı ya ortalama yükseltmek için yırtınalım son dakıka olaya bak cok sacma tabi brans öğretmenlerinde acık cok herkeside atamamak için işi zorlaştırıyolar alesten kac almk gerkyo o bile belli degil

Misafir Avatar
yasmin 1 yıl önce

alesin hangi türünden alacak bilen varmı eşit ağırlıkmı sözelbi sayısalmı

Misafir Avatar
aslıhan yıldız @şefika 1 yıl önce

zaten siz girmeyenler için formasyon başvuruları ertelendi başvurular 17 kasım alesten sonra olacak formasyon almak istiyorsanız bu sınava kesinlikle girmeniz lazım

Misafir Avatar
fecir @şefika 1 yıl önce

alımlar alesten yani kasımdan sonra olacak

Misafir Avatar
şefika 1 yıl önce

ya bn sınava girmemiştim gecen sene şimdi kasımda alese girdikten sonra ne olacak tekrar kasımdan sonra alım olacak mı

16 Eylül İstanbul Hava durumu YAĞIŞ GELİYOR!...
DMİ yaptığı açıklamalara göre 16 Eylül İstanbul hava durumu yağışlı olacağı tahmin edilmekle birlikte...

Haberi Oku