Gündem:
Balyoz hükümlülerinin yeni umudu Yargıtay'ın verdiği bozma kararı
15. Daire, netleşmiş mahkumiyet hükmünü hatalı delil değerlendirme gerekçesiyle bozdu. Hukukçular, "İçtihat değil kanun gereği" yorumunu yaptı.

Sahte çek ile benzeri suçlardan 12 sene mapus cezası netleşen ve ile ilgili yakalama kararı çıkarılan maznunun mahkumiyet kararlarına itiraz kabul edildi. Yargıtay 15. Dairesi, Yargıtay Başsavcılığı'nın başvurusu üzerine, henüz önce onadığı kararı kaldırdı. Daire, mahalli mahkemece kanıtların değerlendirilmesinde hataya düşüldüğüne hükmetti. Onanan kararın bozulması, "Balyoz ve Şike davalarında yargılanan onlarca kişi için emsal teşkil edebilir" yorumlarına sebep oldu. "Balyoz ve Şike davaları için kağıt üzerinde bir engel yok" diyen emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel, "Hükümlüler, netleşmiş bir dosyada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na daima itiraz müracaatında bulunabilir.  Yargıtay da hata yapmış olabilir. Bu, hatadan dönme yöntemidir. Balyoz'da başsavcılık talepleri reddetti. Başsavcılık, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin verdiği kararda bir yanlışlık görürse tekrar dosyayı iletir, 'şu konuları düzeltin' der. Daire düzeltmezse Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na götürebilir. Zati malum bir konu, yeni çıkmış değil.  İçtihat değil kanun gereği. Kanun böyle diyor" ifadelerini kullandı. 
Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek ise, basına yansıyan karar için şunları söyledi: "Yeni bir şey yok. Cezalar kesinleştikten sonra maznunlar lehine olan gelişmelerde itiraz yolu bulunuyor. Ceza Muhakemeleri Usul Yasayi'nun 2005'te değiştirilmesinin ardından çeşitli uygulama örnekleri mevcut."
Haber Merkezi  ANKARA

Haberin yayınlandığı tarih/zaman: 2014-4-14 3:32:11
Etiketler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Paralel operasyon diğer illere de sıçradı
İSTANBUL merkezli polise yönelik gerçekleştirilen '3'üncü Dalga Operasyonu' kapsamında Van, Hakkari ve...

Haberi Oku