Sağlık:
Kilolu Doğan Çocuklarda Obezite Riski
 ABD'deki Emory Üniversitesi'nden Solveig Cunnigham başkanlığında yapılan araştırma, ortaokul son sınıfta obez kategorisinde yer alan çocuklarının yarıya yakınının beş yaşından beri bu sorunla yaşadığını gösterdi.
Anaokulundan, ortaokul son sınıfa kadar takip edilen 7700 öğrenciyi kapsayan araştırma, New England Journal adlı tıp dergisinde yayımlandı.
Araştırma, anakokuluna başladıklarında yüzde 12'si "obez", yüzde 15'i ise "kilolu" kategorisinde yer alan çocukların, ortaokul son sınıfa geldiklerinde yüzde 21'nin obez, yüzde 17'sinin de aşırı kilolu olduğunu ortaya koydu.
Yaptıkları çalışmada anakoluna başladıklarında obez olmayan 6807 çocuğa odaklanan araştırmacılar obezite sorununa ilişkin çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, anaokuluna başladıklarında obez olmayan grupta bulunan 5 ila 14 yaşındaki çocukların yüzde 12'sinde obezite sorunu görülüyor. Bu oran kızlarda yüzde 10, erkeklerde ise yüzde yaklaşık yüzde 14 olarak belirlendi.

Anaokulundayken kilolu olan çocukların yarıya yakınının ergenlik çağında obez olduğunu saptayan araştırmacılar, beş yaşındayken kilolu olan çocukların obezlik sorunuyla karşılaşma riskinin, normal kilolu çocuklara oranla 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırma, bu oranın kilolu çocuklarda yüzde 32, normal kilolu çocuklardaysa yüzde 8 olduğunu gösterdi.

Obezliğe kayışın en yüksek olduğu devrenin anaokulu olduğunu saptayan araştırmacılar, anaokuluna başlarken obez olmayan çocukların yüzde 5'inin anaokulunun bitiminde obezlik sorunuyla karşılaştıklarını ortaya çıkardı.
Obezliğe en çok ilkokul 1. ve 3. sınıflardaki çocuklarda rastlandığını belirten araştırmacılar, 11 ile 14 yaş arasındaki çocuklardaki obezlik oranlarındaysa pek bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Kilolu dünyaya gelen bebeklerin tüm yaş grupları içinde obez olma riski en yüksek grubu oluşturduğuna işaret eden araştırmacılar, dünyaya 4 kilogram ve üstü ağırlıkta gelen bebeklerin yüzde 36'sında ilkokula başladıklarında obezlik sorunu görüldüğüne dikkati çekti.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da obezite sorununa en az rastlanan grubu üst düzey gelirlilerin, en sık görüldüğü grubu ise düşük gelir grubuna mensup ailelerin çocuklarının oluşturması. Araştırmaya göre, obezite sorununun en hızlı geliştiği grubu da orta gelir grubundan ailelerin çocukları oluşturuyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder IP Adresiniz kayıt altına alınacaktır.
Yazılanlardan yasal olarak sorumlu tutulursunuz.
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

'Öksürükten fıtık olmayın'
Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, vücut dik pozisyondayken hapşırmanın bel fıtığına...

Haberi Oku