Teknoloji:
Flappy Bird'ün dönemi kapandı
Boruların arasında uçurulan kuş oyunu Flappy Bird'ün dönemi kapandı. Oyunun müdavimleri, oyunu kaldırılmasıyla büyük hayal kırıklığına uğradılar.Vietnamlı bağımsız oyun tasarımcısı Nguyen Dong, Mayıs 2013'te App Store üzerinden kullanıma sunduğu kuş oyunuFlappy Bird, piyasaya ilk çıktığı günlerde beğenilmemişti ve büyük tenkitlere uğramıştı. Huffington Post gazetesi oyunu kötü grafikli ve irite edici olarak bulmuştu. Dünyaca taninmiş değerlendirme sitesi Metacritic sitesi ise oyuna %54 gibi epey düşük bir puan vermişti. 

Ancak oyun 2014 yılında popüler oldu ve çeşitli kaynaklara göre yapımcısına günde 50 bin dolarlık reklam geliri kazandırdı. 

FLAPPY BİRD NEDEN POPÜLER OLDU?

2014 yılında oyunun bir anda popülerliği doruğa ulaştı. Bu yıl Ocak ayında App Store'da en çok indirilen uygulama olan Flappy Bird, 30 Ocak'ta Android'in uygulama sayfası Google Play'e de sunulunca popülerliği tüm akıllı telefonları sardı. Bu dönemde pozitif eleştiriler alan Flappy Bird'un eğlenceli bir oyun olmamasına rağmen bağımlılık yaptığı üzerinde duruldu. 

FLAPPY BİRD NEDEN KALDIRILDI?

Flappy Bird'ün yapımcısı Nguyen Dong, 8 Şubat günü kendi Twitter hesabından yazdığı iletininde oyuna henüz fazla katlanamadığını ve 9 Şubat günü oyunu kaldıracağını açıkladı. Oyunu hukuksal sebepler yüzünden kaldırmadığını izah eden Dong, oyunu kaldırmasının net sebebini söylemedi. İlk attığı mesajdan 22 saat sonra oyunu kaldıracağını söyleyen Flappy Bird'un yapımcısı sözünde durdu ve oyunu tam 22 saat sonra hem App Store'dan hem de Google Play'den kaldırdı. 

FLAPPY BİRD NEREDEN İNDİRİLEBİLİR?

Bugüne kadar Flappy Bird'u indiren kullanıcılar oyunu kullanmaya devam edebilirler. Hatta bu oynanan oyunlardan Nguyen Dong da para kazanmaya devam edecek, ancak yasal yollardan artık oyunu indirmenin çaresi kalmadı. Öte yandan oyunu daha önce yükleyen bir takım kullancılar, Flappy Bird yüklü telefonlarını E-Bay üzerinden satışa sundu. 

Oyun resmi olarak iOS ve Android marketlerden kaldırılırken E-Bay gibi bazı alışveriş sitelerinde şimdiden binlerce dolara içinde oyun yüklü telefonlar satılmaya başlandı bile.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Rusya'dan uzay temizliğine 300 milyon dolar
Rusya Uzay Ajansı’nın (Roskosmos), uzay temizliği için yaklaşık 300 milyon dolar harcayacağı belirtildi.

Haberi Oku