Türkiye:
2014 Yerel Seçimlerinde Memurların Aday Olabilmesi İçin Şartlar Neler Detaylı
 2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak memurların yol haritası belirlendi.

Seçimlerde aday olmak için istifa etmesi gereken kamu görevlileri şu şekilde

Yüksek mahkeme üyeleri, hâkimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar

Subay ve Astsubaylar

Öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,

Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri,

Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri,

Yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B ve 4/C maddesi kapsamında görev yapanlar dahil)

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar

mahalli idareler genel seçimlerinin başlangıcından bir ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmak zorundadırlar.

Görevden ayrılmak için yapılması gerekenler neler?

Seçimlere katılmak isteyen kamu görevlileri, en geç 01 Aralık 2013 Pazar günü saat: 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılma isteklerini içeren dilekçeyi resmi kayıtla en yakın amirine iletmek zorundadırlar.

Görevden ayrılma başvurusu yapan kamu görevlisine, dilekçenin alındığına dair bir belge verilir. Dilekçenin kuruma geldiği tarihten itibaren, en geç on gün içinde ayrılma isteğinin kabul edildiği dilekçe sahibine tebliğ olunur.

Görevinden ayrılma hakkına sahip olan memurun ayrılma isteği kurumu tarafından reddedilemez.

Ayrılma istekleri kabul edilenler, görev başında bulundukları sürece propaganda mahiyetinde hiç bir harekette bulunamazlar. Görevleri gereği resmi elbise giyenler, resmi elbiseyle propaganda yapamaz ve bu mahiyette herhangi bir harekette bulunamazlar.

Aday gösterilmeyen ya da seçimi kaybedenler görevine nasıl devam edecekler?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ek 7 nci maddesinde “Yüksek mahkeme üyeleri, hâkimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile Subay ve Astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilirler.” denilmiştir.

Buna göre, seçimlerde aday olabilmek için görevlerinden ayrılmak zorunda olan kamu görevlilerinin (yüksek mahkeme üyeleri, hâkimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile subay ve astsubaylar hariç), adaylık veya seçim sonuçlarına göre yeniden göreve dönmeleri mümkündür.

Öte yandan, aday adaylığını veya adaylığı ya da seçimi kaybettikleri için göreve dönecek olanların, kurumlarına müracaatları ve atanmaları için belli bir süre beklemelerine gerek bulunmadığı düşünülmektedir.

Ayrıca, idari yargı yerleri tarafından konuya ilişkin verilmiş kararlarda, seçimlere katılmak üzere istifa eden ancak aday listelerinde yer alamayanların, başvuruda bulunması ve seçime katılmak için ayrıldığı kadronun boş olması halinde, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca kesin seçim sonuçlarının açıklanmasından önce eski görevlerine dönmelerinin mümkün olacağına hükmedilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu da, adaylığı ve seçimi kaybeden memurların göreve döndürülmesi konusunda Danıştay Kararları doğrultusunda işlem yapılmasının uygun olacağını belirtmiştir.

298 sayılı Kanununun ek 7 nci maddesi hükmü ve konuya ilişkin verilen yargı Kararları ile Yüksek Seçim Kurulunun konuya bakışı birlikte göz önünde bulundurulduğunda, seçimler nedeniyle görevinden ayrılan kamu görevlilerinin, aday adaylığını veya adaylığı ya da seçimi kaybetmeleri durumunda; göreve başlamak için kurumlarına müracaat etmeleri için belli bir süre beklemelerine gerek bulunmadığı, ancak göreve dönmek için kurumlarına başvuruda bulunabilecekleri son tarihin ise Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir aylık süreyi aşamayacağı değerlendirilmektedir.
Etiketler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkat: Meteorolojiden 5 gün boyunca yağış...
Meteoroloji son gelişmelere ilişkin vatandaşları uyardı. Meteorolojinin uyarına göre, Marmara bölgesi...

Haberi Oku