Türkiye:
Sözleşmeli 4B 4C-Taşeron 2014 Şirket Personeli Ne zaman Kadroya Geçeçek Şubat 2014 Sözleşmeli Personele Kadrosunda

4B 4C Taşeron şirketler personeline kadro geliyor. Şubat 2014'de Sözleşmeli personelde kadro verilecek. Peki Taşeron firmalar kadrolu personele nasıl ulaşacak. Sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi. Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa’ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak

Devlette sözleşmeli çalışanlar, en geç 30 Haziran 2013 tarihine kadar kadroluya geçirilecek. Bunun için bazı yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ”Bununla ilgili taraflarla görüşüyoruz. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Net bir tarih vermem zor. Ama bu dönemde bunun olacağını ifade edebilirim. Tarih olarak da 2013 yılı Haziran ayı sonuna kadar bu işi biter.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kadro sözü verdiği sözleşmeli personele müjdeli haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu’nda ilk etapta 18 bin belediye işçisinin alınacağı mesajını verdi. Hükümet 18 bin sözleşmeli personel başta olmak üzere iş hayatının tüm çalışanlarının kadroya alınması için düğmeye bastı. Konu Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırıldı.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in konuyla ilgili bir sunum yaptığını söyledi. Arınç, karmakarışık tablonun Çelik arafından tüm detaylarıyla ele alındığını belirtti. Konu üzerinde daha çok çalışılması gerektiğini ifade eden Arınç, özellikle belediye sözleşmelilerine şu aşamada verebileceği bir cevabı olmadığını söyledi.  Arınç, “Bu konuyu bütünüyle ele aldık, bütünüyle de sonuçlandırmak istiyoruz. Umarım bundan sonraki Bakanlar Kurulu toplantılarında konu hakkında bir çözüme varacağız” dedi.

2013′te Kamuya sözleşmeli personel alımı devam edecek mi ?

Sözleşmeli personel alımları devam ediyor. Sözleşmelilerin kadroya alınmasından sonra boşalacak sözleşmeli kadrosuna yeni sözleşmelilerin alınmasına sıcak bakmayan Çelik : “Birbirini doğur sistemi ortadan kaldırmak zorundayız. Bugün sözleşmeliler kadroya geçmek için kapıları aşındırıyor. Yarın bunların yerine yenilerini alırsak benzeri bir durumu tekrar yaşayacağız. Bu sistemin sona erdirilmesi lazım.” dedi.

..

GÜNCELLEME 17 OCAK 2014 11:30
..

Yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala kamu, taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi. Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa’ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak

Kamuda sayıları 600 bine yaklaşan taşeron işçilere kadro yolu açıldı. Edinilen bilgiye göre konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüldü ve karara bağlandı.Ocak sonu ya da şubat başında taşeron işçilerin kadroya alınması planlanırken bunun için gerekli olan yasal düzenlemenin ya Torba Yasa’ya konularak ya da Bakanlar Kurulu kararı ile gündeme geleceği öğrenildi. Yıllardır tartışma konusu olan kamuda çalışan taşeron işçiler ile ilgili, yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala ciddi bir adım atılıyor. Kamuda çalıştığı halde kamudaki haklardan yararlanmayan taşeron işçilerle ilgili pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu.

KIDEMLERİ NE OLACAK?

Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi. Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. Kamu ciddi bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatlarını üstlenmeme eğiliminde


Etiketler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yeni personel 7 ay önce

01.01.2014 tarihinde işe giren personele de kadro gelir mi?

Misafir Avatar
şaka mı bu. @garıptaseron.esı 7 ay önce

(esım lısemezunu.amırlerı.llk.okul mezunu) yazan arkadaş da haklı ancak ben yüksek lisans mezunuyum amirlerim ortaokul mezunu. hadi buyur

Misafir Avatar
garıptaseron.esı 8 ay önce

benım.esımtemızlıkte.sofor.lısemezunu.amırlerı.llk.okulmezunu..bırtek.kazasıyok.ısını.hakıyla.yapan.bırı.5.yıldır.aynı.maası.alıyor.1050.tl asgarıucret.artısı.falan.yok.okadarhakyenıyorkı.ama.farkındamısınız.bılmem.oylebır.cıkıyorkı.hergun.hayırlısı.ıcın.yasın.okuyorum.onların.bızı.ınsan.yerıne.koyup.kadrfalan.vereceklerı.yok.onları.yaradana.havele.etmektenbaska.yapacagımız.bırsey.yok.

Atatürk Büstüne Çirkin Saldırı
Diyarbakır'da Atatürk büstlerini söküp Türk bayraklarını indirdiler. Lice ilçesinde PKK'lı heykeline...

Haberi Oku