Demirci ve sobacılar esnafı zorda
Antalya Demirciler ve Sobacılar Çarşısı Esnafları Derneği Başkanı Mustafa Kasapkara, sobacılar çarşısında bir zamanlar 40’ın üzerindeki esnaf sayısının 20’nin altına indiğini, kalanlar arasında ise aylardır kirasını ödeyemeyenler bulunduğunu söyledi.

Mustafa Kasapkara, derneğin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u ziyaret etti. Yeni kurdukları dernekleri hakkında bilgi veren üyeler, sobacılar çarşısı esnafının sorunlarını paylaşarak çözümü için destek istedi. Dernek Başkanı Kasapkara, ilk kurulduğunda 40’ın üzerinde esnaf olan çarşılarında 18 esnafın kaldığını ve onların içinde de 7-8 aydır dükkan kirasını dahi ödeyemeyenler bulunduğunu dile getirdi. Kullandıkları dükkanlar için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne aylık bin lira ödediklerini anlatan Kasapkara, “Günlük 30 TL dahi kazanmıyoruz. Çoğu esnaf kardeşimiz ise hiç siftahsız dükkan kapatıyor. Kiralarımızın düşürülmesini istiyoruz. Vakıfların, eski Belediye İşhanı içerisindeki dükkanlarının kiraları aylık 300-400 TL iken bizden istenen bu yüksek dükkan kiraları esnaflarımızı canından bezdirdi. Her gün bir arkadaşımız daha baba yadigarı mesleğini bırakarak kepenk indirmek durumunda kalıyor.” diye konuştu.

Sorunlarının çözümü için son çare olarak dernek kurduklarını ve 24 üyeleri olduğunu anlatan Kasapkara, “Dükkan kiralarımız düşürülerek normale çekildiği takdirde, çarşımızdan ayrılan eski esnaflarımızdan da tekrar döneceklerine dair söz aldık ve çekiç seslerimiz de böylece kaldığı yerden devam edecek.” dedi.

Sobacılar Çarşısı’nın şehrin kültür ve cazibe merkezi olduğunu ifade eden AESOB Başkanı Sevimçok da, “Orasının yaşatılması ve kaderinin Ayakkabıcılar Çarşısı’na benzetilmemesi lazım. Bu çarşı, ürünlerin alınıp satıldığı değil, ürünlerin yapıldığı ve üretildiği bir çarşı olmalıdır. Bu tür yerlerde insan önemlidir, sanatkar önemlidir, para önemli değildir. Günümüzde artık bir zanaatkar neredeyse yok denecek kadar çok az yetişiyor. Bu yüzden Sobacılar Çarşısı içerisindeki esnaflarımıza destek çıkılması hatta onların bu sanatlarını devam ettirmeleri için de teşvik edilmeleri lazımdır.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×